VIAF

Virtual International Authority File

Search

Noli, Fan Stylian, 1882-1965 Sudoc [ABES], France Library of Congress/NACO National Library of Israel National Library of the Netherlands National Library of Poland National Library of Poland

Noli, Fan Stylian RERO - Library Network of Western Switzerland NII (Japan) ISNI

Noli, Fan S. 1882-1965 (Fan Stylian) National Library of Norway BIBSYS

Fan Stilian Noli Wikidata

Noli, Fan 1882-1965 German National Library

Noli, Fan S. National and University Library in Zagreb

Noli, Fan Stylian, 1882- Vatican Library

VIAF ID: 814053 (Personal)

Permalink: http://viaf.org/viaf/814053

Open Section Close Section Preferred Forms

 

 

 

 

Open Section Close Section 4xx's: Alternate Name Forms (49)

Open Section Close Section 5xx's: Related Names (2)

Open Section Close SectionWorks

Title Sources
The Adriatic review ... 1919. Library of Congress/NACO National Library of Israel
Album II i Hirësisë Tij peshkop Fan S. Noli dhe biografi kronollogjike [i.e. kronologjike] Library of Congress/NACO
Albumi National and University Library in Zagreb Library of Congress/NACO
Albumi I ; Albumi II ; Israilite͏̈ dhe Filistine͏̈ (drame͏̈) ; Rubairat ; Variante te͏̈ tjera Sudoc [ABES], France
anes lumejve Wikidata
Armiku i popullit National Library of Norway BIBSYS
Autobiografia ; Betoveni e Revolucioni francez Sudoc [ABES], France
Beethoven and the French revolution xR Extended Relationships Library of Congress/NACO German National Library
Bible. Library of Congress/NACO
Byzantine hymnal. Library of Congress/NACO
Demokracia e rrethuar : qeveria e Fan Nolit në marrëdhëniet e jashtme Library of Congress/NACO
Don Quixote. Library of Congress/NACO
Eroica das heftige Leben des Ludwig van Beethoven German National Library
Fan S. Noli : në 100-vjetorin e lindjes, 1882-1982 Library of Congress/NACO Sudoc [ABES], France National Library of the Netherlands
Fiftieth anniversary book of the Albanian Orthodox Church in America, 1908-1958. Library of Congress/NACO Sudoc [ABES], France
Fillimet letrare ; Introdukta ; Ligje͏̈rime ; Letra ; Intervista ; Kronike͏̈ Sudoc [ABES], France
En folkefiende National Library of Norway BIBSYS
Fru Inger til Østeraad. Library of Congress/NACO
George Castrioti Scanderbeg (1405-1468) Library of Congress/NACO Vatican Library Sudoc [ABES], France xR Extended Relationships
Hamlet. Library of Congress/NACO
Hamleti, princ i Danemarkes Library of Congress/NACO
Historia e Skénderbeut kryezotit té arbérise, 1405-1468 Sudoc [ABES], France National Library of Poland Library of Congress/NACO xR Extended Relationships National Library of Poland
Lasgushi, Noli, Migjeni. Sudoc [ABES], France
Letërkëmbimi i Fan S. Nolit Library of Congress/NACO
Letra të panjohura të Fan Nolit : 1906-1913 Library of Congress/NACO Sudoc [ABES], France
Ligjërime : 1906-1964 Library of Congress/NACO
Liturgy of St. John Chrysostom. Library of Congress/NACO
Mall e brengë, vjersha; me një vështrim kritik prej Mitrush Kuteli-t. Library of Congress/NACO
Mesha shqip [SR] c1978 (a.e.) Library of Congress/NACO National Library of Israel
The New Testament of Our Lord and Savior Jesus Christ : translated into English from the approved Greek text of the Church of Constantinople and the Church of Greece Library of Congress/NACO
Othello. Library of Congress/NACO Sudoc [ABES], France
The poet of Nazareth; a revised version of the Gospel of St. Matthew, with a rhythmical translation of the sayings and parables of Our Lord and Savior Jesus Christ Library of Congress/NACO
Poezi të zgjedhura ; Përkthime ; Introdukta RERO - Library Network of Western Switzerland Library of Congress/NACO BIBSYS
Portrete dhe skica Library of Congress/NACO
Publicistika 1905-1925 Sudoc [ABES], France
Rron, or rron dhe nuk vdes Shqiptari : pjesë të zgjedhura nga publicistika dhe letërkëmbimi Library of Congress/NACO
Rubairat. - ca. German National Library
Sojliu mendjemprehtë Don Kishoti i Mançës Library of Congress/NACO
Speeches. Selections Library of Congress/NACO
Three liturgies of the Eastern Orthodox Church; Library of Congress/NACO
Topi i lidhur : artikuj, fjalime, letra Library of Congress/NACO Sudoc [ABES], France
Tragjedia e Othello's arapit te Venetikut Library of Congress/NACO Sudoc [ABES], France
Tri moderna Albanska pesnika : Ljasguš Poradeci, Fan Noli, Miđeni Sudoc [ABES], France
Vepra National and University Library in Zagreb Wikidata Library of Congress/NACO National Library of the Netherlands Sudoc [ABES], France
Works. 1987 Library of Congress/NACO
Works. 1988 Library of Congress/NACO
Works. 2003 Library of Congress/NACO
Works. Selections. 1982 Library of Congress/NACO
Works. Selections. 1998 Library of Congress/NACO
Zonja Ingra e Ostrotit Library of Congress/NACO

Open Section Close Section Selected Co-authors

Open Section Close Section Countries and Regions of Publication (7)

Open Section Close Section Publication Statistics

Open Section Close Section Selected Publishers (13)

Open Section Close Section About

Open Section Close Section History of VIAF ID:814053 (17)