VIAF

Virtual International Authority File

Search

Aliu, Ali. Library of Congress/NACO National Library of Israel NUKAT Center of Warsaw University Library

Aliu, Ali, 1934-.... National Library of Poland National Library of the Netherlands German National Library Sudoc [ABES], France

Алиу, Али, 1934- National Library of Latvia ISNI

Aliu, Ali, književnik National and University Library in Zagreb

Алиу, Али National Library of Israel

Али Алиу Wikidata

VIAF ID: 37330768 (Personal)

Permalink: http://viaf.org/viaf/37330768

Open Section Close Section Preferred Forms

 

 

 

 

Open Section Close Section 4xx's: Alternate Name Forms (8)

Open Section Close Section 5xx's: Related Names (1)

  • 551 _ _ ‎‡a  Prespa (Ort) German National Library

Open Section Close SectionWorks

Title Sources
Alfabeti i Manastirit në funksion të standardizimit dhe pasurimit në gjuhës shqipe Library of Congress/NACO
Alga e dalë nga deti National Library of Poland NUKAT Center of Warsaw University Library
Alpinisti National Library of Poland NUKAT Center of Warsaw University Library
Antologija na sovremenata albanska poezija National Library of the Netherlands
Antologji e poezise͏̈ shqipe : gjysme͏̈shekulli i arte͏̈ National Library of the Netherlands Sudoc [ABES], France
Artikuj kritikë (1980-1982) Library of Congress/NACO National and University Library in Zagreb
Bos i lud NUKAT Center of Warsaw University Library
Budaletinki Library of Congress/NACO NUKAT Center of Warsaw University Library
Dëshmi letrare Library of Congress/NACO
Don Kihot meǵu Albancite Library of Congress/NACO
Don Kishoti te shqiptarët National Library of Poland NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of Latvia National and University Library in Zagreb Library of Congress/NACO xR Extended Relationships
Don Quixote among Albanians, 2011: National Library of the Netherlands National and University Library in Zagreb Sudoc [ABES], France Library of Congress/NACO National Library of Latvia
Droja e kadiut Library of Congress/NACO National Library of Poland NUKAT Center of Warsaw University Library
Fjalë për fjalën Library of Congress/NACO
Hamleti me plis të zi National Library of Poland NUKAT Center of Warsaw University Library
Kënaqësia e leximit : prozë, ese, monografi Library of Congress/NACO
Kerkime. - Library of Congress/NACO National Library of Israel German National Library
Koha dhe krijuesi Library of Congress/NACO National and University Library in Zagreb
Koha e dhive National Library of Poland NUKAT Center of Warsaw University Library
Kritika letrare National Library of Poland NUKAT Center of Warsaw University Library National and University Library in Zagreb xR Extended Relationships Library of Congress/NACO National Library of Latvia
Kritikë dhe ese. Library of Congress/NACO
Kush do ta vrasë ujkun Library of Congress/NACO
Letersia bashkekohore shqiptare : pas Luftës së Dytë Botërore Library of Congress/NACO National Library of the Netherlands NUKAT Center of Warsaw University Library
Lexim letrar : me pasqyre te letersise : per klasen IV te arsimit te mesem te orientuar National and University Library in Zagreb
Literary criticism Library of Congress/NACO National Library of the Netherlands National Library of Latvia National and University Library in Zagreb Sudoc [ABES], France
Lulja Alba Library of Congress/NACO
Mëkatet e falura Library of Congress/NACO National Library of Poland NUKAT Center of Warsaw University Library
Miti ballkanik te Kadareja Library of Congress/NACO National Library of the Netherlands
Nëntëdhjetë e pesë-vjetori i Kongresit të Manastirit Library of Congress/NACO
Otvaram vrata zatvaram predeo Library of Congress/NACO
Pesni i raskazi od pisateli na albanskata i turskata narodnost vo SRM National and University Library in Zagreb
The pleasure of reading Library of Congress/NACO
Poems Library of Congress/NACO National Library of the Netherlands National Library of Latvia National and University Library in Zagreb Sudoc [ABES], France
Poetët akademikë : antologji e poetëve anëtarë të Akademisë Maqedonase të Shkencave dhe të Arteve Library of Congress/NACO
Poezi. National Library of Poland NUKAT Center of Warsaw University Library National and University Library in Zagreb Library of Congress/NACO National Library of Latvia
Prespa në Australi = Prespa in Australia Library of Congress/NACO
Reflekse letrare Library of Congress/NACO
Rrjedhave të letërsisë, 1977: Library of Congress/NACO National Library of Israel
Shkrimtar i majave letrare : mbi prozën e Zija Çelës Library of Congress/NACO
Shqetësimi në djep Library of Congress/NACO National Library of Poland NUKAT Center of Warsaw University Library
Shtegtim metafore : shkrime kritike për poezinë shqipe Library of Congress/NACO National Library of the Netherlands Sudoc [ABES], France
Si ta lexojmë poezinë Library of Congress/NACO
Skenderbeg = Skenderbeu : 1405-1468 Library of Congress/NACO NUKAT Center of Warsaw University Library National and University Library in Zagreb National Library of Israel
Teoria e letërsisë për nxënësit e shkollave të mesme Library of Congress/NACO
Tregime të zgjedhura National Library of Poland NUKAT Center of Warsaw University Library
Tregimi shqip në Maqedoni Library of Congress/NACO
Vepra Library of Congress/NACO Sudoc [ABES], France
Vitet e urithit National Library of Poland NUKAT Center of Warsaw University Library
Works. Selections. 2005 Library of Congress/NACO Sudoc [ABES], France
Будалетинки Library of Congress/NACO
Скендербег : 1405 - 1468 Library of Congress/NACO

Open Section Close Section Selected Co-authors

Open Section Close Section Countries and Regions of Publication (4)

Open Section Close Section Publication Statistics

Open Section Close Section Selected Publishers (10)

Open Section Close Section About

Open Section Close Section History of VIAF ID:37330768 (14)