VIAF

Virtual International Authority File

Search

Basha, Eqrem, 1948-.... Sudoc [ABES], France ISNI National Library of the Czech Republic National Library of Latvia German National Library NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of France National Library of Poland National Library of the Netherlands

Basha, Eqrem Vatican Library Library of Congress/NACO National and University Library in Zagreb NII (Japan)

Eqrem Basha Wikidata

VIAF ID: 31840834 (Personal)

Permalink: http://viaf.org/viaf/31840834

Open Section Close Section Preferred Forms

 

 

 

 

Open Section Close Section 4xx's: Alternate Name Forms (7)

Open Section Close SectionWorks

Title Sources
30 vjet të Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës Library of Congress/NACO
Afrim Spahiu : Galeria e Arteve, Prishtine, 1 - 15. 11. 1985. = Galerija umetnosti, Priština = Art Gallery, Prishtina National and University Library in Zagreb
Agim Çavdarbasha Library of Congress/NACO
Albanian philological studies : scientific conference, 21-22 November 2007 Library of Congress/NACO
Das Albanische Verbalsystem in der Sprache des Gjon Buzuku (1555) : [approved at the Meeting of the Section of language and literature, held on 24.09.2004, on the grounds of the reports of academician Rexhep Ismajli and academician Idriz Ajeti] National Library of the Netherlands Vatican Library
Alpinisti Sudoc [ABES], France NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of Latvia Library of Congress/NACO National and University Library in Zagreb National Library of France National Library of Poland National Library of the Netherlands xR Extended Relationships
Bryme ne zemer Sudoc [ABES], France National and University Library in Zagreb
Doctrine of thinking lonely : Selected poetry Library of Congress/NACO
Doktrina e të menduarit vetëm : poezi e zgjedhur Library of Congress/NACO
Don Kishoti te shqiptarët Library of Congress/NACO
Don Quijote by the Albanians Library of Congress/NACO
Drejtshkrimet e shqipes : studim dhe dokumente Library of Congress/NACO
Dyert e heshtjes Library of Congress/NACO
Fièvre GOF, Prishtina, 1975 Sudoc [ABES], France National Library of France
Gof, albanais Sudoc [ABES], France National Library of France
homme nu Sudoc [ABES], France National Library of France
Konferencë shkencore për Faik Konicën (Prishtinë, 8.12.2005) Library of Congress/NACO
Lakorja e ik'sit Library of Congress/NACO xR Extended Relationships
La ligne de fuite Sudoc [ABES], France
Marshi i kërmillit Sudoc [ABES], France Library of Congress/NACO
Mëngjesi i një pasditeje Sudoc [ABES], France Library of Congress/NACO
Meny ballkanike Library of Congress/NACO
Mitrush Kuteli në 100-vjetorin e lindjes : tryezë shkencore, 8 qershor 2007 Library of Congress/NACO
Mitrush Kuteli the 100th anniversary of birth : round table, June 8, 2007 Library of Congress/NACO
La mondo estas pejzaĝo kun brilaj koloroj (bota është-një pejsazh me ngjyra të ndritura) National Library of Poland NUKAT Center of Warsaw University Library
Neither a wound nor a song : poetry from Kosova in a bilingual Albanian-English edition National Library of the Netherlands Sudoc [ABES], France
ombres de la nuit et autres récits du Kosovo Sudoc [ABES], France National Library of France
Orthographes de l'albanais Library of Congress/NACO
Parametrat akustikë tëtheksit në gjuhën shqipe Library of Congress/NACO
Paramètres acoustiques de l'accent en albanais : étude experimentale Library of Congress/NACO
Pe ndonjë ëndërr Library of Congress/NACO
Pluralbildung im Albanischen National Library of the Netherlands
Polip-ptikon Library of Congress/NACO National and University Library in Zagreb
Shetitje nëpër mjegull. Library of Congress/NACO
Shtëpia e mallit, 2009: Sudoc [ABES], France Library of Congress/NACO
Sistemi foljori i shqipes në veprën e Gjon Buzukut (1555) : [u miratua për botim në mbledhjen s Seksionit të Gjuhësisë dhe të Letërsisë mbajtur më 24.09.2004, në bazë të recensioneve të akademik Rexhep Ismajlit dhe akademik Idriz Ajetit]. Vatican Library
Six fine arts artists members of the Kosova Academy of Sciences and Arts NUKAT Center of Warsaw University Library
Stacionet e fisnikëve. Sudoc [ABES], France Library of Congress/NACO
Studies on the history of Albanian in the Balkan context Library of Congress/NACO
Studime filologjike shqiptare : konferencë shkencore, 21-22 nëntor 2007 Library of Congress/NACO
Studime letrare tudes littéraires Sudoc [ABES], France
Studime për historinë e shqipes në kontekst Ballkanik Library of Congress/NACO
Tridhjetë vjet ASHAK. Library of Congress/NACO
Udha qumështore National and University Library in Zagreb
Varrë Sudoc [ABES], France Library of Congress/NACO
Wiersze National Library of Poland NUKAT Center of Warsaw University Library
Works. Library of Congress/NACO
Yjedet, 1977: Sudoc [ABES], France Library of Congress/NACO
Zogu i zi Sudoc [ABES], France Library of Congress/NACO
Zvezdomore National and University Library in Zagreb

Open Section Close Section Selected Co-authors

Open Section Close Section Countries and Regions of Publication (8)

Open Section Close Section Publication Statistics

Open Section Close Section Selected Publishers (10)

Open Section Close Section History of VIAF ID:31840834 (15)