VIAF

Virtual International Authority File

Search

Albanološki institut u Prištini BIBSYS Library of Congress/NACO

Instituti albanologjik (Prishtine) National and University Library in Zagreb German National Library

Instituti Albanologjik Pristina National Library of France

Institut albanologique de Prishtina (Prishtina) RERO - Library Network of Western Switzerland

VIAF ID: 155611500 (Corporate)

Permalink: http://viaf.org/viaf/155611500

Open Section Close Section Preferred Forms

 

 

 

 

Open Section Close Section 4xx's: Alternate Name Forms (18)

Open Section Close SectionWorks

Title Sources
Albanologycal researches : folklore and ethnology Library of Congress/NACO
Albanološka istraživanja Library of Congress/NACO
Arhiv za arbanasku starinu, jezik i etnologiju. Library of Congress/NACO German National Library
Bibliografia e botimeve të veçanta të Institutit Albanologjik të Prishtinës 1953-2003 Library of Congress/NACO
Fan S. Noli, 1984: Library of Congress/NACO
Fjalor fjalësh e shprehjesh popullore Library of Congress/NACO
Fjalor shqip-serbokroatisht, 1981: National Library of France Library of Congress/NACO
Folklor dhe etnologji Library of Congress/NACO
Gjendja e terminologjisë shqipe në Jugosllavi : punime nga sesioni shkencor i mbajtur në Prishtinë më 28 dhe 29 Janar 1988 Library of Congress/NACO
Gjenocidi i Malit të Zi mbi popullin shqiptar 1912-1913 (Dokumente), 1997: Library of Congress/NACO
Gjuha shqipe (Priština, Kosovo) Library of Congress/NACO
Gjurm. albanol., Ser. shk. hist. Library of Congress/NACO
Gjurmime albanologjike National Library of France Library of Congress/NACO
Këngë dasme Library of Congress/NACO
Këngë kreshnike Library of Congress/NACO
Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe : 20-25 nëntor 1972 Library of Congress/NACO
Letërsi popullore Library of Congress/NACO
Onomastika e Kosovës : simpozium i mbajtur më 25-27 shkurt 1977 Library of Congress/NACO
Recherches albanologiques BIBSYS National Library of France Library of Congress/NACO RERO - Library Network of Western Switzerland
Seria e shkencave filologjike Library of Congress/NACO
Série historique Library of Congress/NACO
Série philologique Library of Congress/NACO
Simpoziumi per Skenderbeun. Simpozijum o Skenderbegun. (9-12 maj 1968). Library of Congress/NACO
Srpskohrvatski albanski rečnik National Library of France
Studime gjuhësore Library of Congress/NACO
Übers.: Archiv für albanisches Altertum, Sprache und Volkskunde German National Library

Open Section Close Section Selected Co-authors

Open Section Close Section Countries and Regions of Publication (4)

Open Section Close Section Publication Statistics

Open Section Close Section Selected Publishers (4)

Open Section Close Section About

Open Section Close Section History of VIAF ID:155611500 (10)