VIAF

Virtual International Authority File

Search

Akademia e shkencave e RPS të Shqipërisë German National Library RERO - Library Network of Western Switzerland Library of Congress/NACO NUKAT Center of Warsaw University Library Sudoc [ABES], France National Library of Poland National Library of Israel NII (Japan) National Library of Australia National Library of the Czech Republic

Albanian academy of sciences National Library of France ISNI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë Wikidata

Académie des sciences de la République populaire socialiste d'Albanie (Tirana) National Library of Luxembourg

VIAF ID: 154848907 (Corporate)

Permalink: http://viaf.org/viaf/154848907

Open Section Close Section Preferred Forms

 

 

 

 

Open Section Close Section 4xx's: Alternate Name Forms (89)

Open Section Close SectionWorks

Title Sources
Agrarwirtschaftliche Zusammenarbeit mit Albanien, 1989: National Library of France National Library of Israel Library of Congress/NACO
Die Albaner und ihre Gebiete, 1986: National Library of Israel Library of Congress/NACO
The Albanians and their territories. Library of Congress/NACO National Library of Poland
Chansonnier épique albanais, 1983: National Library of France National Library of Israel Library of Congress/NACO
Culture populaire albanaise National Library of Luxembourg
E drejta zakonore shqiptare Library of Congress/NACO
Esnafet shqiptare : [shekujt XV-XX] RERO - Library Network of Western Switzerland
Ethnographie albanaise, 9 (1979), surrogate: RERO - Library Network of Western Switzerland National Library of Israel Library of Congress/NACO
Fjalë të urta të popullit shqiptar, 1983: National Library of Israel Library of Congress/NACO National Library of Poland
Fjalor enciklopedik shqiptar Library of Congress/NACO NUKAT Center of Warsaw University Library
Fjalor i gjuhës së sotme shqipe, 1980: National Library of Israel Library of Congress/NACO
Fundamental aspects of the Albanian natl. and dem. mov. in the yrs. 1913-1920, 1983: National Library of Israel Library of Congress/NACO
Gjuha jonë Library of Congress/NACO National Library of the Czech Republic NUKAT Center of Warsaw University Library
Konferenca kombëtare për formimin e popullit Shqiptar, të gjuhës dhe kulturës së tij, Tiranë, 2-5 korrik 1982 : referatet Library of Congress/NACO National Library of Poland
Konferenca shkencore kushtuar 40 vjetorit të fitores mbi fashizmin. Library of Congress/NACO
Kongresi i shtatë i PPSH Library of Congress/NACO National Library of Poland
Kongresi VII i PPSH : dhe perspektivat e zhvillimit të mëtejshëm të shkencës : referate të mbajtura në mbledhjet e zgjeruara të Asamblesë së Akademisë së Shkencave dhe të seksioneve të saj më 18-19 prill 1977. Library of Congress/NACO
La Ligue albanaise de Pirizren 1878-1881 : documents National Library of Poland
Për shkencën : përmbledhje veprash Library of Congress/NACO
La plate-forme pour la solution de la question albanaise RERO - Library Network of Western Switzerland
Problèmes de la formation du peuple albanais, de sa langue et de sa culture, 1985: National Library of France National Library of Israel Library of Congress/NACO National Library of Poland
Problems of the formation of the Albanian people, their language, and culture : (selection). Library of Congress/NACO
Studime Gjeografike National Library of Poland
Tërmeti i 15 prillit 1979 dhe zhdukja e pasojave të tij, 1983: National Library of Israel Library of Congress/NACO

Open Section Close Section Selected Co-authors

Open Section Close Section Countries and Regions of Publication (3)

Open Section Close Section Publication Statistics

Open Section Close Section Selected Publishers (11)

Open Section Close Section About

Open Section Close Section History of VIAF ID:154848907 (17)