VIAF

Virtual International Authority File

Search

Instituti i Studimeve Marksiste-Leniniste Library of Congress/NACO NII (Japan) BIBSYS National Library of Israel National Library of Poland National Library of Australia National Library of the Czech Republic

Instituti i studimeve marksiste-leniniste (Tiranë) ISNI National Library of Luxembourg RERO - Library Network of Western Switzerland

Instituti i studimeve marksiste-leniniste Albanie Sudoc [ABES], France National Library of France

Instituti i Studimeve Marksiste-Leniniste (Tirana) German National Library

Partia e Punës e Shqipërisë. Komiteti Qëndror. Instituti i Studimeve Marksiste-Leniniste. NUKAT Center of Warsaw University Library

VIAF ID: 147376895 (Corporate)

Permalink: http://viaf.org/viaf/147376895

Open Section Close Section Preferred Forms

 

 

 

 

Open Section Close Section 4xx's: Alternate Name Forms (84)

Open Section Close SectionWorks

Title Sources
25 vjet Shqipëri socialiste National Library of Poland
30 Jahre Befreiung : Anschauungsmaterial BIBSYS
Albania will always advance on the road of socialism Library of Congress/NACO
L'"autogestion" yougoslave, théorie et pratique capitalistes RERO - Library Network of Western Switzerland
Avec Staline souvenirs National Library of Luxembourg RERO - Library Network of Western Switzerland
Betrachtungen über den nahen und mittleren Osten : 1958-1983 : aus dem politischen Tagebuch RERO - Library Network of Western Switzerland
Conférence nationale sur l'œuvre immortelle du camarade Enver Hosha 15-16 octobre 1985 National Library of France
Correspondence. Library of Congress/NACO
Discours National Library of France
Ditar Library of Congress/NACO
La doctrine de Marx, toujours jeune et immortelle : documents de la Conférence solennelle et de la session commémorative du centenaire de la mort de Karl Marx RERO - Library Network of Western Switzerland
Dokumente të Shtabit të Përgjithshëm dhe të Komandës së Përgjithshme të Ushtrisë Nacionalçlirimtare Shqiptare. Library of Congress/NACO
Enver Hoxha, 1908-1985 Library of Congress/NACO National Library of Luxembourg BIBSYS National Library of France
Enver Hoxha, banner of struggle for freedom and socialism. BIBSYS
Etud. polit. soc. (Tirana) Library of Congress/NACO
Etudes politiques et sociales National Library of France Library of Congress/NACO
eurocommunisme c'est de l'anticommunisme National Library of France National Library of Luxembourg RERO - Library Network of Western Switzerland
Eurokomunizmi është antikomunizëm National Library of Luxembourg
Geschichte der Partei der Arbeit Albaniens National Library of Israel German National Library Library of Congress/NACO
Histoire de la lutte antifasciste de libération nationale du peuple albanais Library of Congress/NACO
Histoire du Parti du travail d'Albanie National Library of France RERO - Library Network of Western Switzerland
Historia antyfaszystowskiej wojny wyzwoleńczej narodu albańskiego National Library of Poland
Historia e Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar. National Library of Poland Library of Congress/NACO
Historia e Partisë së Punës të Shqipërisë. BIBSYS National Library of Poland Library of Congress/NACO
Historia til Arbeidets parti i Albania BIBSYS
History of the Party of Labor of Albania. National Library of France BIBSYS National Library of Poland Library of Congress/NACO
Impérialisme et la révolution National Library of France
Istoriâ Albanskoj partii truda NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of Poland
<<Les>> khrouchtchéviens souvenirs National Library of France National Library of Luxembourg RERO - Library Network of Western Switzerland
Konferenca Kombëtare e Studimeve Shoqërore : Nëntor 1969. National Library of Poland Library of Congress/NACO
Konferenca shkencore kushtuar mendimit teorik marksist leninist të PPSH dhe të shokut Enver Hoxha : 3-4 tetor 1983 Library of Congress/NACO
Konferenca Shkencore për Problemet e Kushtetutës : 5-7 Shkurt 1976. Library of Congress/NACO
Kundër revizionizmit modern : përmbledhje veprasht 1965-1967 Library of Congress/NACO
Letra të zgjedhura Library of Congress/NACO
The National Conference of Studies on the Anti-Fascist National Liberation War of the Albanian People, November 1974. BIBSYS National Library of France Library of Congress/NACO
Oeuvres choisies RERO - Library Network of Western Switzerland
Për thellimin e revolucionarizimit të jetës së partisë dhe të vendit : plenumi i 9-të i KQ të PPSH, 22-23 janar 1990. Library of Congress/NACO
Problèmes de l'évolution mondiale actuelle rapports présentés à la session scientifique tenue à Tirana du 2 au 4 octobre 1978 National Library of France
Raporte e fjalime Library of Congress/NACO
Réflexions sur la Chine extraits du journal politique National Library of France National Library of Luxembourg RERO - Library Network of Western Switzerland
Report on the directives of the 9th Congress of the Party for the 8th five-year plan, 1986-1990, of the development of the economy and culture of the People's Socialist Republic of Albania : submitted to the 9th Congress of the PLA Library of Congress/NACO
Selected works. Library of Congress/NACO
Sesion Shkencor Probleme të Zhvillimit të Sotëm Botëror : tetor 1978 : kumtesa. Library of Congress/NACO
Sesione shkencore për luftën e klasave : korrik 1977. Library of Congress/NACO
The Social class structure of the working class in Albania. Library of Congress/NACO
Socio-political studies Library of Congress/NACO
Speeches Library of Congress/NACO
Struktura social-klasore e klasës punëtore, 1975: National Library of Israel Library of Congress/NACO
Studime politiko shoqërore Library of Congress/NACO
Superfuqitë, 1959-1984. BIBSYS Library of Congress/NACO
The superpowers, 1959-1984 : extracts from the political diary BIBSYS Library of Congress/NACO
Titistes Notes historiques National Library of France National Library of Luxembourg
Toujours à l'avant-garde de la société et porteur de progrès discours prononcé au 8e plenum du CC du PTA, 25 septembre 1989 National Library of France
Tregues për dokumentet kryesore të PPSH. Library of Congress/NACO
Tregues për veprat e shokut Enver Hoxha. Library of Congress/NACO
Vazhdimësia e demokratizimit është jetike për përparimin e vendit : fjalime në Plenumin e 11-të të KQ të PPSH (6-7 korrik 1990) Library of Congress/NACO
Vepra National Library of the Czech Republic
"Vetadministrimi" Jugosllav teori dhe praktikë kapitaliste : kundër pikëpamjeve antisocialiste të E. Kardelit, të shprehura në librin "Drejtimet e zhvillimit të sistemit politik të vetadministrimit socialist" Library of Congress/NACO
Zhvillimin e ekonomisë ta shohim kurdoherë të lidhur ngushtë me kushtet konkrete dhe me syrin e së ardhmes : fjala në aktivin e Partisë të rrethit të Durrësit, 8 qershor 1987 Library of Congress/NACO

Open Section Close Section Selected Co-authors

Open Section Close Section Countries and Regions of Publication (2)

Open Section Close Section Publication Statistics

Open Section Close Section Selected Publishers (11)

Open Section Close Section About

Open Section Close Section History of VIAF ID:147376895 (15)