VIAF

Virtual International Authority File

Search

Hoxha, Enver, 1908-1985. National Library of Poland National Library of the Czech Republic Library of Congress/NACO German National Library National Library of Israel Sudoc [ABES], France National Library of Catalonia National Library of Sweden National Library of the Netherlands-test National Library of Portugal National Library of France

Hoxha, Enver, 1908- National Library of Australia ISNI-test Library and Archives Canada

Hoxha, Enver Wikipedia (en) RERO - Library Network of Western Switzerland National and University Library in Zagreb

Hoxha, Enwer (1908-1985). NUKAT Center of Warsaw University Library

VIAF ID: 103967331 (Personal)

Permalink: http://viaf.org/viaf/103967331

ISNI-test: 0000  0001  0930  018X 

Open Section Close Section Preferred Forms

 

 

 

 

Open Section Close Section 4xx's: Alternate Name Forms (66)

Open Section Close Section 5xx's: Related Names (2)

Open Section Close SectionWorks

Title Sources
Anglo-american threat to albania memoirs of the national liberation war xR Extended Titles-test
Correspondence. Selections Library of Congress/NACO
Discours, entretiens et articles. Sudoc [ABES], France
Dy popuj miq. xR Extended Titles-test
Dy popuj miq pjesë nga ditari politik dhe dokumente të tjera për marrëdhëniet shqiptaro-greke, 1941-1984 xR Extended Titles-test
Dzieła National Library of Poland
Eurocommunism is anti-communism xR Extended Titles-test
Eurokomunizmi është antikomunizëm xR Extended Titles-test
Hrushovianët. xR Extended Titles-test
Imperialism and the revolution xR Extended Titles-test
Imperialisme et la révolution xR Extended Titles-test
Imperialismus und Revolution xR Extended Titles-test German National Library
Laying the foundations of the new Albania : memoirs and historical notes xR Extended Titles-test
Mbi revolucionarizimin e mëtejshëm të partisë dhe të gjithë jetës së vendit xR Extended Titles-test
Me Stalinin. xR Extended Titles-test
Œuvres choisies National Library of the Netherlands-test RERO - Library Network of Western Switzerland Sudoc [ABES], France National Library of the Czech Republic
Our policy is an open policy, the policy of proletarian principles : speech delivered at the meeting with the electors of the Tirana no. 209 precinct on October 3, 1974 xR Extended Titles-test
Party of labour of albania on the building and the life of the party xR Extended Titles-test
Për revolucionarizimin e mëtejshëm të shkollës sonë xR Extended Titles-test
Raport mbi veprimtarinë e Komitetit qendror të Partisë së Punës të Shqipërise xR Extended Titles-test
Reflections on the Middle East 1958-1983 : extracts from the political diary xR Extended Titles-test
Rreziku anglo-amerikan për Shqipërinë : kujtime nga Lufta Nacionalçlirimtare xR Extended Titles-test
Shënime për Kinën xR Extended Titles-test
Shënime për Lindjen e Mesme, 1958-1983. xR Extended Titles-test
Shënime për Lindjen e Mesme, 1958-1983 : nga ditari politik xR Extended Titles-test
Si duhet tʻi kuptojmë dhe tʻi zgjidhim drejt disa çështje të ekonomisë sonë socialiste. xR Extended Titles-test
Speeches Library of Congress/NACO
Superfuqitë, 1959-1984. xR Extended Titles-test
Titistët. xR Extended Titles-test
Vepra National Library of Poland National Library of the Czech Republic Library of Congress/NACO Sudoc [ABES], France National Library of the Netherlands-test National Library of France
Works. National Library of Australia National Library of the Netherlands-test National and University Library in Zagreb Library of Congress/NACO xR Extended Titles-test NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of the Czech Republic
Works. Selections. xR Extended Titles-test

Open Section Close Section Selected Co-authors

Open Section Close Section Countries of Publication (21)

Open Section Close Section Publication Statistics

Open Section Close Section Selected Publishers (11)

Open Section Close Section About

Open Section Close Section History of VIAF ID:103967331 (26)