VIAF

Virtual International Authority File

Search

Kuteli, Mitrush ISNI Library of Congress/NACO National and University Library in Zagreb

Kuteli, Mitrush 1907-1967 German National Library

VIAF ID: 10255072 (Personal)

Permalink: http://viaf.org/viaf/10255072

Open Section Close Section Preferred Forms

 

 

 

 

Open Section Close Section 4xx's: Alternate Name Forms (6)

Open Section Close Section 5xx's: Related Names (6)

  • 500 1 _ ‎‡a  Kutrulia, Izedin Jashar‏ ‎‡d  1907-1967 ISNI
  • 500 0 _ ‎‡a  Lugati‏ ‎‡d  1907-1967 ISNI
  • 500 1 _ ‎‡a  Pascu, Dimitrie‏ ‎‡d  1907-1967 ISNI
  • 500 1 _ ‎‡a  Pasko, Dhimitër Library of Congress/NACO
  • 500 1 _ ‎‡a  Pasko, Dhimitër‏ ‎‡d  1907-1967‏ ‎‡e  Wirklicher Name German National Library
  • 500 1 _ ‎‡a  Pasko, Dhimitër‏ ‎‡d  1907-1967 ISNI

Open Section Close SectionWorks

Title Sources
Ago Jakupi dhe rrëfime të tjera. Library of Congress/NACO National and University Library in Zagreb
Albumi Library of Congress/NACO
Baltë nga kjo tokë : poema dhe vjersha Library of Congress/NACO
Ditar l ekonomistit Mitrush Kuteli (Dr. Pas), 2012: Library of Congress/NACO
E madhe është gjëma e mëkatit. Library of Congress/NACO
Havadan më havadan : pamflete Library of Congress/NACO
Këngë e britma nga qyteti i djegur Library of Congress/NACO
Kuteli, 1999: Library of Congress/NACO
Kuteli midis te gjalleve dhe te vdekurve, 1995: Library of Congress/NACO
Kuteli, Mitrush, Havadan më havadan, 2010: Library of Congress/NACO
Në një cep të Ilirisë së Poshtme : novela Library of Congress/NACO
Poem Kosovar dhe poemi i Shëndaumit Library of Congress/NACO
Prozë dhe vargje të zgjedhura Library of Congress/NACO
Shënime letrare. German National Library Library of Congress/NACO
Tregime të moçme shqiptare. - German National Library Library of Congress/NACO
Works. Selections. 2001 Library of Congress/NACO
Xinxifulua; prralla. Library of Congress/NACO

Open Section Close Section Selected Co-authors

Open Section Close Section Countries and Regions of Publication (2)

Open Section Close Section Publication Statistics

Open Section Close Section Selected Publishers (9)

Open Section Close Section About

Open Section Close Section History of VIAF ID:10255072 (8)