VIAF

Virtual International Authority File

Search

Buda, Aleks National Library of the Netherlands BIBSYS National Library of Israel National Library of Australia Library of Congress/NACO

Buda, Aleks, 1911-1993 NUKAT Center of Warsaw University Library ISNI Sudoc [ABES], France National Library of Poland

Buda, Aleks 1911-.... National Library of France

Aleks Buda historian shqiptar Wikidata

Buda, Aleks 1910-1993 German National Library

VIAF ID: 76312888 (Personal)

Permalink: http://viaf.org/viaf/76312888

Open Section Close Section Preferred Forms

 

 

 

 

Open Section Close Section 4xx's: Alternate Name Forms (13)

Open Section Close SectionWorks

Title Sources
Die Albaner und ihre Gebiete NUKAT Center of Warsaw University Library
Alfabeti i gjuhes shqipe dhe kongresi i Manastirit : (14-22 nëndor 1908) : studime, materiale, dokumente NUKAT Center of Warsaw University Library Library of Congress/NACO
Burime të zgjedhura për historinë e Shqipërisë BIBSYS
La Conference nationale des etudes ethnographiques (28-30 juin 1976) / Academie des sciences de la Republique P.S. d'Albanie, Institut d'histoire, Secteur d'ethnographie ; redaction Aleks Buda ... [et al.] BIBSYS
Etnogjeneza e popullit Shqiptar National Library of Poland
Fjalor enciklopedik shqiptar National Library of the Netherlands BIBSYS National Library of France Sudoc [ABES], France NUKAT Center of Warsaw University Library Library of Congress/NACO
Gjergj Kastrioti Ske͏̈nderbeu (1405-1468) Sudoc [ABES], France
Guide d'Albanie (avec un petit manuel de conversation) Library of Congress/NACO
Historia e Shqipërise vëllim i dyjë NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of the Netherlands
Historical studies : selected texts Library of Congress/NACO
Kodikët e shqipërisë, 2003: National Library of Israel Library of Congress/NACO Sudoc [ABES], France
Konferenca Kombëtare e Studimeve për Lidhjen Shqiptare të Prizrenit, 1878-1881 (1978 : Tirana, Albania, etc.). Konferenca Kombëtare e Studimeve për Lidhjen Shqiptare të Prizrenit, 1878-1881, 1979- : BIBSYS National Library of Israel Library of Congress/NACO
Konferenca kombëtare për forminin e popullit shqiptar, të gjuhës dhe të kulturës së tij (Tiranë, 2-5 korrik 1982) National Library of Poland Sudoc [ABES], France Library of Congress/NACO
Kuvendi I i studimeve ilire : (Tirane͏̈ 15-20 shator 1972) National Library of the Netherlands Library of Congress/NACO
L'ethnogenèse du peuple albanais à la lumière de l'histoire National Library of the Netherlands
Probleme të Pavarësisë së Shqipërisë : referate Library of Congress/NACO
Problèmes de la formation du peuple albanais, de sa langue et de sa culture : (choix de documents) National Library of the Netherlands
Shkrime historike Sudoc [ABES], France Library of Congress/NACO
Tambours de la pluie. Traduit de l'albanais. [Postface par Aleks Buda.] National Library of France

Open Section Close Section Selected Co-authors

Open Section Close Section Countries and Regions of Publication (4)

Open Section Close Section Publication Statistics

Open Section Close Section Selected Publishers (10)

Open Section Close Section History of VIAF ID:76312888 (15)