VIAF

Virtual International Authority File

Search

Aliu, Ali. National Library of Israel NUKAT Center of Warsaw University Library Library of Congress/NACO

Aliu, Ali, 1934-.... National Library of the Netherlands-test National Library of Poland Sudoc [ABES], France ISNI-test German National Library

Aliu, Ali, književnik National and University Library in Zagreb

Алиу, Али, 1934- National Library of Latvia

VIAF ID: 37330768 (Personal)

Permalink: http://viaf.org/viaf/37330768

ISNI-test: 0000  0001  1758  5891 

Open Section Close Section Preferred Forms

 

 

 

 

Open Section Close Section 4xx's: Alternate Name Forms (3)

Open Section Close Section 5xx's: Related Names (1)

  • 551 _ _ ‎‡a  Prespa (Ort) German National Library

Open Section Close SectionWorks

Title Sources
Alfabeti i Manastirit në funksion të standardizimit dhe pasurimit në gjuhës shqipe Library of Congress/NACO
Alga e dalë nga deti NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of Poland
Alpinisti NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of Poland
Antologija na sovremenata albanska poezija National Library of the Netherlands-test
Antologji e poezise͏̈ shqipe : gjysme͏̈shekulli i arte͏̈ National Library of the Netherlands-test Sudoc [ABES], France
Artikuj kritikë (1980-1982) National and University Library in Zagreb Library of Congress/NACO
Bos i lud NUKAT Center of Warsaw University Library
Budaletinki NUKAT Center of Warsaw University Library Library of Congress/NACO
Dëshmi letrare Library of Congress/NACO
Don Kihot meǵu Albancite Library of Congress/NACO
Don Kishoti te shqiptarët. National Library of Poland National and University Library in Zagreb Library of Congress/NACO NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of Latvia
Don Quixote among Albanians National Library of the Netherlands-test National and University Library in Zagreb Library of Congress/NACO National Library of Latvia
Droja e kadiut NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of Poland Library of Congress/NACO
Fjalë për fjalën Library of Congress/NACO
Hamleti me plis të zi NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of Poland
Kënaqësia e leximit : prozë, ese, monografi Library of Congress/NACO
Kërkime, 1990: National Library of Israel Library of Congress/NACO German National Library
Kërkime : studime, kritika, ese Library of Congress/NACO
Koha dhe krijuesi National and University Library in Zagreb Library of Congress/NACO
Koha e dhive NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of Poland
Kritika letrare. National Library of Poland National and University Library in Zagreb Library of Congress/NACO NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of Latvia
Kritikë dhe ese. Library of Congress/NACO
Kush do ta vrasë ujkun Library of Congress/NACO
Letersia bashkekohore shqiptare : (pas Lufte͏̈s se͏̈ Dyte͏̈ Bote͏̈rore) National Library of the Netherlands-test NUKAT Center of Warsaw University Library Library of Congress/NACO
Lexim letrar : me pasqyre te letersise : per klasen IV te arsimit te mesem te orientuar National and University Library in Zagreb
Literary criticism National Library of the Netherlands-test National and University Library in Zagreb Library of Congress/NACO National Library of Latvia
Lulja Alba Library of Congress/NACO
Mëkatet e falura NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of Poland Library of Congress/NACO
Miti ballkanik te Kadareja National Library of the Netherlands-test Library of Congress/NACO
Nëntëdhjetë e pesë-vjetori i Kongresit të Manastirit Library of Congress/NACO
Otvaram vrata zatvaram predeo Library of Congress/NACO
Pesni i raskazi od pisateli na albanskata i turskata narodnost vo SRM National and University Library in Zagreb
The pleasure of reading Library of Congress/NACO
Poems National Library of the Netherlands-test National and University Library in Zagreb Library of Congress/NACO National Library of Latvia
Poezi. National Library of Poland National and University Library in Zagreb Library of Congress/NACO NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of Latvia
Prespa në Australi = Prespa in Australia Library of Congress/NACO
Reflekse letrare Library of Congress/NACO
Rrjedhave të letërsisë, 1977: National Library of Israel Library of Congress/NACO
Shqetësimi në djep NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of Poland Library of Congress/NACO
Shtegtim metafore : shkrime kritike pe͏̈r poezine͏̈ shqipe National Library of the Netherlands-test Sudoc [ABES], France Library of Congress/NACO
Si ta lexojmë poezinë Library of Congress/NACO
Skënderbeg, 1405-1468 NUKAT Center of Warsaw University Library National and University Library in Zagreb Library of Congress/NACO National Library of Israel
Teoria e letërsisë për nxënësit e shkollave të mesme Library of Congress/NACO
Tregime të zgjedhura NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of Poland Library of Congress/NACO
Tregimi shqip në Maqedoni Library of Congress/NACO
Vepra Library of Congress/NACO
Vitet e urithit NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of Poland
Works. Library of Congress/NACO
Будалетинки Library of Congress/NACO
Скендербег : 1405 - 1468 Library of Congress/NACO

Open Section Close Section Selected Co-authors

Open Section Close Section Countries of Publication (4)

Open Section Close Section Publication Statistics

Open Section Close Section Selected Publishers (10)

Open Section Close Section About

Open Section Close Section History of VIAF ID:37330768 (20)