VIAF

Virtual International Authority File

Search

Basha, Eqrem, 1948-.... National Library of Poland National Library of the Czech Republic German National Library Sudoc [ABES], France ISNI NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of the Netherlands National Library of France National Library of Latvia

Basha, Eqrem Vatican Library National and University Library in Zagreb Library of Congress/NACO

Eqrem Basha Wikidata

VIAF ID: 31840834 (Personal)

Permalink: http://viaf.org/viaf/31840834

ISNI: 0000  0001  0884  517X 

Open Section Close Section Preferred Forms

 

 

 

 

Open Section Close Section 4xx's: Alternate Name Forms (6)

Open Section Close Section 5xx's: Related Names (2)

  • 551 _ _ ‎‡a  Debar‏ ‎‡g  Makedonien German National Library
  • 551 _ _ ‎‡a  Priština German National Library

Open Section Close SectionWorks

Title Sources
Afrim Spahiu : Galeria e Arteve, Prishtine, 1 - 15. 11. 1985. = Galerija umetnosti, Priština = Art Gallery, Prishtina National and University Library in Zagreb
Albanian philological studies : scientific conference, 21-22 November 2007 Library of Congress/NACO
Das Albanische Verbalsystem in der Sprache des Gjon Buzuku (1555) : [approved at the Meeting of the Section of language and literature, held on 24.09.2004, on the grounds of the reports of academician Rexhep Ismajli and academician Idriz Ajeti] Vatican Library National Library of the Netherlands
Alpinisti National Library of Poland National and University Library in Zagreb National Library of the Netherlands Library of Congress/NACO NUKAT Center of Warsaw University Library xR Extended Titles National Library of France National Library of Latvia
Bryme ne zemer National and University Library in Zagreb Sudoc [ABES], France
Doctrine of thinking lonely : Selected poetry Library of Congress/NACO
Doktrina e të menduarit vetëm : poezi e zgjedhur Library of Congress/NACO
Don Kishoti te shqiptarët Library of Congress/NACO
Don Quijote by the Albanians Library of Congress/NACO
Drejtshkrimet e shqipes : studim dhe dokumente Library of Congress/NACO
Dyert e heshtjes Library of Congress/NACO
Fièvre Gof, Prishtina, 1975 Sudoc [ABES], France National Library of France
Gof, albanais Sudoc [ABES], France National Library of France
Konferencë shkencore për Faik Konicën (Prishtinë, 8.12.2005) Library of Congress/NACO
Lakorja e ik'sit Library of Congress/NACO
Marshi i kërmillit Sudoc [ABES], France Library of Congress/NACO
Mëngjesi i një pasditeje Sudoc [ABES], France Library of Congress/NACO
Meny ballkanike Library of Congress/NACO
Mitrush Kuteli në 100-vjetorin e lindjes : tryezë shkencore, 8 qershor 2007 Library of Congress/NACO
Mitrush Kuteli the 100th anniversary of birth : round table, June 8, 2007 Library of Congress/NACO
La mondo estas pejzaĝo kun brilaj koloroj (bota është-një pejsazh me ngjyra të ndritura) NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of Poland
Neither a wound nor a song : poetry from Kosova in a bilingual Albanian-English edition National Library of the Netherlands Sudoc [ABES], France
ombres de la nuit et autres récits du Kosovo Sudoc [ABES], France National Library of France
Orthographes de l'albanais Library of Congress/NACO
Parametrat akustikë tëtheksit në gjuhën shqipe Library of Congress/NACO
Paramètres acoustiques de l'accent en albanais : étude experimentale Library of Congress/NACO
Pe ndonjë ëndërr Library of Congress/NACO
Pluralbildung im Albanischen National Library of the Netherlands
Polip-ptikon National and University Library in Zagreb Library of Congress/NACO
Shetitje nëpër mjegull. Library of Congress/NACO
Shtëpia e mallit, 2009: Sudoc [ABES], France Library of Congress/NACO
Sistemi foljori i shqipes në veprën e Gjon Buzukut (1555) : [u miratua për botim në mbledhjen s Seksionit të Gjuhësisë dhe të Letërsisë mbajtur më 24.09.2004, në bazë të recensioneve të akademik Rexhep Ismajlit dhe akademik Idriz Ajetit]. Vatican Library
Six fine arts artists members of the Kosova Academy of Sciences and Arts NUKAT Center of Warsaw University Library
Stacionet e fisnikëve. Sudoc [ABES], France Library of Congress/NACO
Studime filologjike shqiptare : konferencë shkencore, 21-22 nëntor 2007 Library of Congress/NACO
Studime letrare tudes littéraires Sudoc [ABES], France
Udha qumështore / Eqrem Basha. Prishtinë, 1986. National and University Library in Zagreb
Varrë Sudoc [ABES], France Library of Congress/NACO
Wiersze / Eqrem Basha. - Sejny, 1999. NUKAT Center of Warsaw University Library National Library of Poland
Yjedet, 1977: Sudoc [ABES], France Library of Congress/NACO
Zogu i zi Sudoc [ABES], France Library of Congress/NACO
Zvezdomore / Ećrem Baša. Priština, 1984. National and University Library in Zagreb

Open Section Close Section Selected Co-authors

Open Section Close Section Countries of Publication (8)

Open Section Close Section Publication Statistics

Open Section Close Section Selected Publishers (10)

Open Section Close Section History of VIAF ID:31840834 (21)